Naujienos » Tai nauja
|
Kaune
Kaune – po muziejus ir spindintį miestą
Istorijos ir politologijos fakulteto organizuota išvyka į Kauną papildė Trečiojo amžiaus universiteto lankytojų žinias apie tautines Lietuvos mažumas. Ankstesniais metais su karaimų ir totorių bendruomenėmis mūsų šalyje buvo susipažinta lankantis jų gyventose vietose, o kelionėje į Kauną vyravo žydų tema. Pakeliui ir rimtai, ir linksmai apie žydų tautos žmonių gyvenimą bendrakeleiviams pasakojo Birutė Miknevičienė ir Romualdas Sveikata.
Skaudžia gaida keliautojų širdis palietė ekskursija Kauno IX forte „Holokaustas Lietuvoje“ . Vesdama nuo ekspozicijos prie ekspozicijos gidė Rūta įtaigiai pasakojo apie šį fortą, per Antrąjį pasaulinį karą paverstą viena didžiausių masinių žudynių vietų nacistinės Vokietijos okupuotoje Lietuvoje, kur mirčiai buvo pasmerkti tūkstančiai ne tik vietinių bet ir iš Europos šalių atvežtų žydų, apie Kauno getą bei jo gyventojų likimus, apie lietuvius ir užsienio diplomatus, gelbėjusius žydus karo metais... Išgirdome ir istoriją apie legendinių kalinių (lavonų degintojų) pabėgimą iš IX forto. Gūždamiesi nuo žiemiško vėjo lauke žvelgėme į masinių žudynių lauką ir memorialinį paminklą.
Antroji ekskursija – apsilankymas Čiūnė Sugihara name -muziejuje. Šis Japonijos diplomatas, konsulinis pareigūnas 1939-1940 m. rezidavęs Kaune, rizikuodamas savo karjera, antrojo pasaulinio karo metais padėjo apie 6000 Lietuvos, Lenkijos ir Vokietijos žydų pabėgti iš Europos, išduodamas jiems tranzitines Japonijos vizas.
Išvyka Kaune baigėsi pasivaikščiojimu Rotušės aikštėje. Grožėjomės ir spindinčia eglute, ir kitomis aikštės puošmenomis, kurias, sako, plunksnomis apibarstė virš miesto praskridęs angelas.
Laima Vabalienė.
Nuotraukos autorės.